Skip Navigation Links
The Club is proud
to be associated
with our sponsors
and recommends their
services to members.
 MENU -
 Home Page
Skip Navigation Links
About Us
Coach's CornerExpand  Coach's Corner
Competitions
Contact Us
Daily Fixtures
Data Protection
Diary
LeaguesExpand  Leagues
ManagerExpand  Manager
 New Members Information New Members
   Information
Noticeboard
Photos
Where are we?
More Club LinksExpand  More Club Links
LIBC Facebook
Skip Navigation Links
Other Links
Sub-websExpand Sub-webs
Grand Prix Series
Links
Skip Navigation Links
The Web Site
How it all works
The Spiders
     
                        
 
 

...Click here to return to home page
    

Lincoln Open Results               from Brian Jackman

WILLOWS BUILDING & MAINTENANCE LINCOLN OPEN 2019
Another successful Lincoln Open with one of the best Finals I have seen. End after end of excellent bowling and the game finishing on the third tie break end with what looked like a perfect strike from Billy Jackson to take the end and title only for the jack to rebound up the green to Andy’s Bowl and so Andy Ware from Ely took the Title for the first time. This gave Andy a second OCS Title having won the Stamford Open the previous week.
Click on link at bottom for Photos
Friday 4th October 2019 at 8.30pm
MATCH 1 Rink 1 Paul Oke (Sleaford) v Janet Crabb (Lincoln) 9 – 4, 6 - 5
MATCH 2 Rink 2 Mark Eurich (Grantham) v Sam Ashton (Lincoln) 2 – 9, 9 – 3, 0- 2
MATCH 3 Rink 3 Jeremy Russell (Grantham) v Stephen Harris (Stamford) 3 – 8, 2 - 7
MATCH 4 Rink 4 Kevin Rands (Lincoln) v Paul Roberts (Sleaford) 11 – 1. 7 - 3
MATCH 5 Rink 5 Michael D’Agostino (Lincoln) v Andrew Lowe (Newark) 2 – 8, 3 - 7
MATCH 6 Rink 6 Mark Foulds (Nottingham) v Russ Robinson (Erewash) 2 – 10, 6 - 6
MATCH 7 Rink 7 Tony Barwell (Stamford) v Jim Pullen (Lincoln) 3 – 8, 6 - 6
MATCH 8 Rink 8 Les Gillett (Melton) v John Nott (Lincoln) 9 – 4, 8 - 5

Saturday 5th October 2019 @ 8.30am
MATCH 9 Rink 1 Glen Williams (Riverain) v Ben Harris (Solihull) 4 – 4, 9 - 3
MATCH 10 Rink 2 John Walker (York) v Graham Smith (Spalding) 0 – 11, 0 - 9
MATCH 11 Rink 3 Mark Dawes (Blackpool NH) v Paul Maynard 8 – 3, 9 - 3
MATCH 12 Rink 4 Paul Bostock (Redcar) v Martin Shepherd (Chipping 2 – 7, 3 - 8
MATCH 13 Rink 5 Jeff Pitt (Peterborough) v Leigh James (St Neots) 4 – 3, 11 - 4
MATCH 14 Rink 6 Tom Newman (North Wilts) v Nathan Richards (Scarboro) 1 – 10, 5 - 9
MATCH 15 Rink 7 Adam Fletcher (Erewash) v Chris Brereton (Welford) 6 – 6, 6 - 8
MATCH 16 Rink 8 Colin Stevenson (Erewash) v Rob Elmore (City of Ely) 7 – 2, 6 - 3
Saturday 12th October 2019 @ 10am
MATCH 17 Rink 1 Lewis Fiveash Parnell (Melton) v Steve Derby (Lincoln) 9 – 0, 3 - 5,1 - 2
MATCH 18 Rink 2 Andy McIntyre (Westlecot) v Ben Bywater (Nottingham) 10 – 3, 3 – 7, 1 - 2
MATCH 19 Rink 3 Mark Burdett (Welford) v Bex Willgress (Norfolk) 7 – 2, 7 - 1
MATCH 20 Rink 4 Pat Briscoe (Betteshanger) v Kevin Moore (Turpins) 10 – 1, 5 - 4
MATCH 21 Rink 5 Janice Gower (Blackpool NH) v Lucy Smith (Westlecot) 7 – 5, 7 – 9, 2 - 0
MATCH 22 Rink 6 Oliver Sloan (Erewash) v Keith Carruthers (Dolphin) 2 – 9, 4 - 4
MATCH 23 Rink 7 Arran Bee (Gedling) v Martin Heitzman (Bromsgrove) 5 – 6, 8 – 4, 0 - 2
MATCH 26 Rink 8 Billy Jackson W/O v Dan Mills (County Arts)
Saturday 5th October 2019 @ 11.30am
MATCH 25 Rink 1 Brenda Barlow (Lincoln) v Mike Rogacs (Turpins) 6 – 5, 4 – 6, 2 – 1
MATCH 24 Rink 2 Neil Smith (Westlecot) v Philip Arnell (Tilbury) 4 – 4, 10 - 1
MATCH 27 Rink 3 Wayne Willgress (Norfolk) v Scott Edwards (Oxford) 4 – 5, 7 – 6,
MATCH 28 Rink 4 Shaun Jones (Malvern) v Alan Watts (Lincoln) 6 – 7, 5 – 3, 0 - 2
MATCH 29 Rink 5 Rhys Vaughan (Ffrith) v Neil Parnell (Unattached) 13 0, 11 - 0
MATCH 30 Rink 6 Gordon Wood (Newark) v Andy Ware (City of Ely) 0 – 9, 4 - 5
MATCH 32 Rink 8 Jack Bird (York) v Jordan Moody (Five Rivers) 11 – 6, 7 - 0



ROUND TWO Saturday 5th October 2019 @ 1.15pm
MATCH 40 Rink 1 Mark Dawes v Nathan Richards 8 – 3, 3 – 6, 2 - 0
MATCH 38 Rink 2 Paul Oke v Kevin Rands 0 – 13, 3 - 8
MATCH 34 Rink 3 Sam Ashton v Russ Robinson 4 – 7, 3 - 7
MATCH 37 Rink 4 Jeff Pitt v Les Gillett 2 – 8, 3 - 8
MATCH 39 Rink 5 Glenn Williams v Colin Stevenson 7 – 2, 9 - 4
MATCH 35 Rink 6 Jim Pullen v Martin Shepherd 4 – 6, 7 – 1, 0 - 2
MATCH 33 Rink 7 Andrew Lowe v Stephen Harris 7 – 3, 4 – 10, 2 - 0
MATCH 36 Rink 8 Chris Brereton v Graham Smith 2 – 11, 7 – 5, 1 - 2

ROUND TWO Saturday 5th October 2019 @ 2.45pm
MATCH 46 Rink 1 Ben Bywater v Mark Burdett 1 – 13, 5 - 6
MATCH 43 Rink 2 Keith Carruthers v Pat Briscoe 4 – 6, 2 - 10
MATCH 45 Rink 3 Jack Bird v Neil Smith 8 – 7, 6 - 5
MATCH 48 Rink 4 Steve Derby v Martin Heitzman 5 – 10, 2 - 7
MATCH 41 Rink 5 Wayne Willgress v Brenda Barlow 9 – 4, 12 - 4
MATCH 42 Rink 6 Billy Jackson v Paul Sharman 5 – 6, 9 – 0, 2 - 0
MATCH 44 Rink 7 Rhys Vaughan v Andy Ware 1 – 10, 4 - 6
MATCH 47 Rink 8 Alan Watts v Janice Gower 8 – 1, 4 – 6, 2 – 0


ROUND THREE (Last 16)
Rink 1 Billy Jackson v Kevin Rands 4 – 7, 6 – 3, 2 - 1
Rink 2 Alan Watts v Wayne Willgress 7 – 7, 8 - 4
Rink 3 Pat Briscoe v Graham Smith 2 – 6, 5 – 4, 2 - 1
Rink 4 Glenn Williams v Martin Heitzman 1 – 7, 5 - 7
Rink 5 Andy Ware v Mark Dawes 3 – 6, 6 – 4, 2 - 0
Rink 6 Mark Burdett v Les Gillett 4 – 5, 5 – 8e
Rink 7 Russ Robinson v Jack Bird 1 – 10, 4 - 6
Rink 8 Andrew Lowe v Martin Shepherd 4 – 8, 3 -- 4


Quarter Final
Pat Briscoe v Jack Bird 4 – 9, 8 – 0, 0 – 2
Martin Heitzman v Les Gillett 3 – 9, 2 – 8
Billy Jackson v Alan Watts 6 – 6, 9 – 0
Martin Shepherd v Andy Ware 7 – 5, 6 – 7, 1 – 2
Semi Final
Andy Ware v Les Gillett 8 – 0, 9 - 2
Jack Bird v Billy Jackson 4 – 7, 5 – 6
Final
Andy Ware v Billy Jackson 7 – 2, 6 – 7, 2 - 1
  
  
Submitted date - Sunday, 06 Oct 2019
      
...Click here to return to home page  
      

  This page Copyright © 2007 - 2013 LINCOLN AND DISTRICT INDOOR BOWLING CLUB COMPANY LIMITED Company No 01007036 -
All rights reserved.
Web editor
Danny Brown
Content by The Spiders
Web site designed and built by David Lyon