|
...Click here to return to home page
|
|
Lincoln Open Draw from Brian Jackman
|
WILLOWS BUILDING & MAINTENANCE LINCOLN OPEN 2016 Sam Ashton wins Lincoln Open. Sam beat the world champion, the premier 3's champion and a former world champion on his way to become the first Lincoln winner of the Lincoln Open. Click on link at bottom of page to see photo
Final Scott Whyers v Sam Ashton 6-4, 4-7, 0-2 Scott Whyers wins the first set 6-4 Second Set Scott leads 3 - 0 after first end. Scott leads 4 - 0 after 2 ends Scott leads 4 - 1 after 3 ends Scott leads 4 - 2 after 4 ends Sams scores 2 shots to draw level after 5 ends Sam leads 6 - 4 after 6 ends Sams wins the second set 7 - 4 Tie break 1st end to Sam 2nd End and title to Sam. Semi Finals Scott Whyers v Steve Broome 9-4, 6-6 Billy Jackson v Sam Ashton 4-5, 7-3, 1-2
QUARTER FINALS Sam Ashton v Ryan Atkins 6-9, 9-1,2-1 Paul Maynard v Billy Jackson 4-7, 4-9 Scott Whyers v Paul Roberts 13-0, 7-2 Steve Broome v Andy Ware 7-6, 7-6
Round 3 Rink 1 Wayne Willgress v Billy Jackson 0-10, 5-7 Rink 2 Andy Ware v Jamie Walker 10-4, 3-7, 2-1 Rink 3 Scott Whyers v Jane Squires 6-1, 12-0 Rink 4 Paul Maynard v Ian Clark 6-3, 8-3 Rink 5 Nick Brett v Sam Ashton 5-6, 4-6 Rink 6 Alan Dent Jnr. V Ryan Atkins 4-7, 0-13 Rink 7 Kevin Rands v Steve Broome 4-7, 8-1, 0-2 Rink 8 Paul Roberts v Penny Strong6-3, 4-7, 2-1
Friday 7th October 2016 at 8.30pm MATCH 1 Rink 1 Alan Watts (Lincoln) v Adam Rhodes (Scunthorpe)8-4, 1-10, 2-0 MATCH 2 Rink 2 Sid East (Lincoln) v Barry Kinsley (Lincoln)8-3, 7-7 MATCH 3 Rink 3 Steve Derby (Lincoln) v Janet Crabb (Lincoln)7-3, 5-9, 2-1 MATCH 4 Rink 4 Will Bell (Lincoln) v Billy Jackson (Lincoln)4-7,4-8 MATCH 5 Rink 5 Tim Swann (Lincoln) v Tony Gilroy (Lincoln)6-6, 2-9 MATCH 6 Rink 6 Kevin Rands (Lincoln) v Jim Pullen (Lincoln)8-2, 8-4 MATCH 7 Rink 7 Greg Smith (Lincoln) v Lynda Jones (Lincoln) 7-2, 9-4 MATCH 8 Rink 8 Jane Squires (Lincoln) v Steve Traynor (Lincoln)7-4, 10-5
Saturday 8th October 8.30am MATCH 9 Rink 1 David Bristow (Sleaford) v Alan Dent Jnr (Louth)3-6, 4-4 MATCH 10 Rink 2 Martin Dent (Erewash) v Sam Ashton (Lincoln)4-5, 2-11 MATCH 11 Rink 3 Alan Dent Snr (Louth) v Penny Strong (Lincoln)1-10, 5-3, 0-2 MATCH 12 Rink 4 Simon Dent (Louth) v Paul Roberts (Sleaford)3-8, 4-8 MATCH 13 Rink 5 Russell Dent (Louth) v Tony Barwell (Stamford)6-3, 2-12, 2-0 MATCH 14 Rink 6 Paul Johnson (Scunthorpe) v Ian Clarke (Boston)4-8, 1-7 MATCH 15 Rink 7 George Draper (Lincoln) v Mike Ramsden (Stamford)9-6, 12-3 MATCH 16 Rink 8 Jonathan West (Boston) v Matt Whyers (Spalding)4-7, 4-7
Saturday 8th October 10am MATCH 17 Rink 1 Malcolm Jacobs (Cheshunt) v Ryan Atkins (Malvern)1-10, 6-6 MATCH 18 Rink 2 Keith Wall (Shrewsbury) v Ken Ferguson (Falaise) 8-1, 6-6 MATCH 19 Rink 3 Nick Brett (Ely v Paul Sharman (Carterton) 8-3, 7-3 MATCH 20 Rink 4 Scott Whyers (Boston) v Martin Shepherd (Chip Nort) 6-5, 9-6 MATCH 21 Rink 5 Rebecca Field (Norfolk) v Paul Maynard (Foxhill) 3-5, 5-3, 0-2 MATCH 22 Rink 6 Stephen Harris (Stam) v David Gascoigne (Bas’law)5-2, 9-4 MATCH 23 Rink 7 John Lopes (King George F) v Gary Morris (Skegness)1-8, 2-7 MATCH 24 Rink 8 Steve Broome (Welford) v Chris Brereton (Welford)8-2, 7-1
Saturday 8th October 11.30am MATCH 25 Rink 1 Les Gillett (Melton) v Craig Newton (Hornsea)7-2,6-5 MATCH 26 Rink 2 Wayne Willgress (Norfk) v Mark Tomlinson (Bas’law)12-4, 11-2 MATCH 27 Rink 3 Jamie Walker v Jack Bird (Scarboro)7-2, 6-1 MATCH 28 Rink 4 Andy Ware (Ely) v Eddie Burns (Bassetlaw) 10-1, 11-1 MATCH 29 Rink 5 Josh Grant (Nottingham) v Ed Elmore (Ely)6-4, 3-8. 1-2 MATCH 30 Rink 6 Trevor Roberts (Falaise) v Sherod Winter (Charn’d)12-4, 4-9 0-2 MATCH 31 Rink 7 Dean Harrison (Leicester) v Stewart Douglas (E Loth)3-8, 0-8 MATCH 32 Rink 8 Robert Elmore (Ely) v Mark Banning (Barking)8-6, 10-5
ROUND TWO 1.15pm MATCH 40 Rink 1 Sid East v Kevin Rands 5-9, 2-10 MATCH 38 Rink 2 Tony Gilroy v Billy Jackson 3-8, 3-8 MATCH 34 Rink 3 Greg Smith v Ian Clarke 5-7, 1-10 MATCH 37 Rink 4 Russell Dent v Jane Squires 3-6, 7-7 MATCH 39 Rink 5 Alan Dent Jnr. v Matt Whyers 4-9, 9-0,2-0 MATCH 35 Rink 6 Alan Watts v Penny Strong 5-6, 5-5 MATCH 33 Rink 7 Paul Roberts v Steve Derby 5-9, 7-3, 2-1 MATCH 36 Rink 8 George Draper v Sam Ashton 5-8, 5-8
ROUND TWO 2.45pm MATCH 46 Rink 1 Keith Wall v Scott Whyers 4-5, 4-3, 0-2 MATCH 43 Rink 2 Stephen Harris v Nick Brett 6-1, 6-7,1-2 MATCH 45 Rink 3 Ryan Atkins v Gary Morris 2-5, 8-2, 2-0 MATCH 48 Rink 4 Robert Elmore v Steve Broome 6-4, 4-7, 2-1 MATCH 41 Rink 5 Jamie Walker v Les Gillett 7-2, 8-1 MATCH 42 Rink 6 Wayne Willgress v Stewart Douglas 6-5, 9-0 MATCH 44 Rink 7 Ed Elmore v Paul Maynard 6-8, 8-1, 1-2 MATCH 47 Rink 8 Andy Ware v Sherod Winteron 9-4, 10-0
QUARTER FINALS are Open Draw on the day
|
|
|
|
|
|
|
|
Submitted date -
|
Thursday, 06 Oct 2016
|
|
|
...Click here to return to home page
|
|
|
|
|
|