Skip Navigation Links
The Club is proud
to be associated
with our sponsors
and recommends their
services to members.
 MENU -
 Home Page
Skip Navigation Links
About Us
Coach's CornerExpand  Coach's Corner
Competitions
Contact Us
Daily Fixtures
Data Protection
Diary
LeaguesExpand  Leagues
ManagerExpand  Manager
 New Members Information New Members
   Information
Noticeboard
Photos
Where are we?
More Club LinksExpand  More Club Links
LIBC Facebook
Skip Navigation Links
Other Links
Sub-websExpand Sub-webs
Grand Prix Series
Links
Skip Navigation Links
The Web Site
How it all works
The Spiders
     
                        
 
 

...Click here to return to home page
    

Willows Lincoln Open 2019               from Brian Jackman

Final end of second set with the score 6 - 6. Billy needs to win this end to take the game to a tie break. Billy wins the end and draws level at 1 set all. Tie Break
1st End
Andy Ware takes the first End
2nd End
Billy Jackson takes the second end. What a Final.
3rd End
Andy Ware wins the Title

Andy Ware takes the first set . Billy takes the second set.
You can watch this game on Facebook via the Open Singles Circuit Page

Final
Andy Ware v Billy Jackson 7 - 2
Semi Finals
Les Gillett v Andy Ware 0 - 8, 2 - 9
Billy Jackson v Jack Bird 8 - 3,6 - 5

Quarter Final
Pat Briscoe v Jack Bird 4 – 9, 8 – 0, 0 – 2
Martin Heitzman v Les Gillett 3 – 9, 2 – 8
Billy Jackson v Alan Watts 6 – 6, 9 – 0
Martin Shepherd v Andy Ware 7 – 5, 6 – 7, 1 - 2


ROUND THREE (Last 16) – Approx 4.15pm


Rink 1 Billy Jackson v Kevin Rands 4 – 7, 6 – 3, 2 - 1
Rink 2 Alan Watts v Wayne Willgress 7 – 7, 8 - 4
Rink 3 Pat Briscoe v Graham Smith 2 – 6, 5 – 4, 2 - 1
Rink 4 Glenn Williams v Martin Heitzman 1 – 7, 5 - 7
Rink 5 Andy Ware v Mark Dawes 3 – 6, 6 – 4, 2 - 0
Rink 6 Mark Burdett v Les Gillett 4 – 5, 5 - 8
Rink 7 Russ Robinson v Jack Bird 1 – 10, 4 - 6
Rink 8 Andrew Lowe v Martin Shepherd 4 – 8, 3 -- 4


ROUND TWO Saturday 5th October 2019 @ 1.15pm
MATCH 40 Rink 1 Mark Dawes v Nathan Richards 8 – 3, 3 – 6, 2 - 0
MATCH 38 Rink 2 Paul Oke v Kevin Rands 0 – 13, 3 - 8
MATCH 34 Rink 3 Sam Ashton v Russ Robinson 4 – 7, 3 - 7
MATCH 37 Rink 4 Jeff Pitt v Les Gillett 2 – 8, 3 - 8
MATCH 39 Rink 5 Glenn Williams v Colin Stevenson 7 – 2, 9 - 4
MATCH 35 Rink 6 Jim Pullen v Martin Shepherd 4 – 6, 7 – 1, 0 - 2
MATCH 33 Rink 7 Andrew Lowe v Stephen Harris 7 – 3, 4 – 10, 2 - 0
MATCH 36 Rink 8 Chris Brereton v Graham Smith 2 – 11, 7 – 5, 1 - 2


ROUND TWO Saturday 5th October 2019 @ 2.45pm
Pat Briscoe v Graham Smith


Draw:
WILLOWS BUILDING & MAINTENANCE LINCOLN OPEN DRAW 2019
Friday 4th October 2019 at 8.30pm
MATCH 1 Rink 1 Paul Oke (Sleaford) v Janet Crabb (Lincoln 9 - 4, 6 - 5)
MATCH 2 Rink 2 Mark Eurich (Grantham) v Sam Ashton (Lincoln) 2 - 9, 9 - 3, 0 - 2
MATCH 3 Rink 3 Jeremy Russell (Grantham) v Stephen Harris (Stamford) 3 - 8, 2 - 7
MATCH 4 Rink 4 Kevin Rands (Lincoln) v Paul Roberts (Sleaford) 11 - 1. 7 - 3
MATCH 5 Rink 5 Michael D’Agostino (Lincoln) v Andrew Lowe (Newark) 2 - 8, 3 - 7
MATCH 6 Rink 6 Mark Foulds (Nottingham) v Russ Robinson (Erewash) 2 - 10, 6 -6
MATCH 7 Rink 7 Tony Barwell (Stamford) v Jim Pullen (Lincoln) 3 - 8, 6 - 6
MATCH 8 Rink 8 Les Gillett (Melton) v John Nott (Lincoln) 9 -4, 8 -5

Saturday 5th October 2019 @ 8.30am
Rink 1 Glen Williams (Riverain) v Ben Harris (Solihull) 4 – 4, 9 - 3
Rink 2 John Walker (York) v Graham Smith (Spalding) 0 – 11, 0 - 9
Rink 3 Mark Dawes (Blackpool NH) v Paul Maynard 8 – 3, 9 - 3
Rink 4 Paul Bostock (Redcar) v Martin Shepherd (Chipping 2 – 7, 3 - 8
Rink 5 Jeff Pitt (Peterborough) v Leigh James (St Neots) 4 – 3, 11 - 4
Rink 6 Tom Newman (North Wilts) v Nathan Richards (Scarboro) 1 – 10, 5 - 9
Rink 7 Adam Fletcher (Erewash) v Chris Brereton (Welford) 6 – 6, 6 - 8
Rink 8 Colin Stevenson (Erewash) v Rob Elmore (City of Ely) 7 – 2, 6 - 3


Saturday 5th October 2019 @ 10am
MATCH 17 Rink 1 Lewis Fiveash Parnell (Melton) v Derby (Lincoln) 9 – 0, 3 - 5,1 - 2
MATCH 18 Rink 2 Andy McIntyre (Westlecot) v Ben Bywater (Nottingham) 10 – 3, 3 – 7, 1 - 2
MATCH 19 Rink 3 Mark Burdett (Welford) v Bex Willgress (Norfolk) 7 – 2, 7 - 1
MATCH 20 Rink 4 Pat Briscoe (Betteshanger) v Kevin Moore (Turpins) 10 – 1, 5 - 4
MATCH 21 Rink 5 Janice Gower (Blackpool NH) v Lucy Smith (Westlecot) 7 – 5, 7 – 9, 2 - 0
MATCH 22 Rink 6 Oliver Sloan (Erewash) v Keith Carruthers (Dolphin) 2 – 9, 4 - 4
MATCH 23 Rink 7 Arran Bee (Gedling) v Martin Heitzman (Bromsgrove) 5 – 6, 8 – 4, 0 - 2
MATCH 26 Rink 8 Billy Jackson W/O v Dan Mills (County Arts)


Saturday 5th October 2019 @ 11.30am
MATCH 25 Rink 1 Brenda Barlow (Lincoln) v Mike Rogacs (Turpins) 6 – 5, 4 – 6, 2 – 1
MATCH 24 Rink 2 Neil Smith (Westlecot) v Philip Arnell (Tilbury) 4 – 4, 10 - 1
MATCH 27 Rink 3 Wayne Willgress (Norfolk) v Scott Edwards (Oxford) 4 – 5, 7 – 6,2 - 0
MATCH 28 Rink 4 Shaun Jones (Malvern) v Alan Watts (Lincoln) 6 – 7, 5 – 3, 0 - 2
MATCH 29 Rink 5 Rhys Vaughan (Ffrith) v Neil Parnell (Unattached) 13 0, 11 - 0
MATCH 30 Rink 6 Gordon Wood (Newark) v Andy Ware (City of Ely) 0 – 9, 4 - 5
MATCH 32 Rink 8 Jack Bird (York) v Jordan Moody (Five Rivers) 11 – 6, 7 - 0






ROUND THREE (Last 16) – Approx 4.15pm
Rink 1 Stewart Douglas / Dan Mills (County Arts) v Keith Wall / Paul Sharman
Paul Oke / Janet Crabb v Kevin Rands /Paul Roberts
Rink 2 Shaun Jones /Alan Watts (Lincoln) v Janice Gower / Lucy Smith
Wayne Willgress / Scott Edwards v Brenda Barlow / Mike Rogacs
Rink 3 Andy McIntyre / Ben Bywater v Mark Burdett / Bex Willgress
Jeff Pitt / Leigh James v Les Gillett / John Nott
Rink 4 Rhys Vaughan / Neil Parnell v Gordon Wood / Andy Ware
Mark Dawes / Paul Maynard v Tom Newman / Nathan Richards
Rink 5 Oliver Sloan / Keith Carruthers v Pat Briscoe / Kevin Moore
Adam Fletcher / Chris Brereton v John Walker / Graham Smith
Rink 6 Glenn Williams / Ben Harris (Solihull) v Colin Stevenson / Rob Elmore
Lewis Fiveash Parnell / Ed Elmore v Arran Bee / Martin Heitzman
Rink 7 Mark Eurich / Sam Ashton v Mark Foulds / Russ Robinson
Jack Bird / Jordan Moody v Neil Smith / Philip Arnell
Rink 8 Michael D’Agostino / Andrew Lowe v Jeremy Russell / Stephen Harris
Tony Barwell /Jim Pullen v Paul Bostock / Martin Shepherd

Open Draw from Quarter Finals at approximately 5.30pm
Semi Finals at approximately 6.30 and the Final will follow.
  
  
Submitted date - Friday, 04 Oct 2019
      
...Click here to return to home page  
      

  This page Copyright © 2007 - 2013 LINCOLN AND DISTRICT INDOOR BOWLING CLUB COMPANY LIMITED Company No 01007036 -
All rights reserved.
Web editor
Danny Brown
Content by The Spiders
Web site designed and built by David Lyon